Szkodnik drewna i kornik – czy są to pojęcia tożsame czy różne?

Na terenie naszego kraju występuje około stu gatunków korników,choć są one do siebie dosyć podobne. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie są drzewa. Korniki są niebezpieczne głównie dlatego, że niszczą drzewa rosnące w lasach gospodarczych, a tym samym zmniejszają jakość oraz ilość “produkowanego” w nich drewna. Czy jednak korniki są szkodliwe dla mebli i konstrukcji budowlanych? Sprawdź!

Szkodniki drzewa czy drewna?

Korniki powszechnie uważa się za jedne z najczęściej występujących szkodników drzew. Wygryzają bardzo charakterystyczne, podłużne ścieżki w drzewie. Warto jednak wiedzieć, że nigdy nie zasiedlają wyrobów zrobionych z drewna, w tym mebli, ram obrazów, rzeźb, futryn drzwiowych, ram okiennych czy wreszcie dużych konstrukcji budowlanych. Korniki najczęściej zasiedlają zwykle, ale osłabione drzewa osłabione, które zostały uszkodzone przez zanieczyszczenie powietrza, suszę albo pożar. Nazywane są niekiedy szkodnikami wtórnymi. Niektóre gatunki korników zasiedlają natomiast tylko martwe drzewa.

Działalność korników w lasach naturalnych doskonale reguluje liczebność poszczególnych gatunków drzew. Przyczynia się tym samym do zwiększenia ich różnorodności w lasach.

Mnóstwo osób całkowicie błędnie utożsamia zniszczenia drewnianych elementów z działalnością korników.

Jakie owady niszczą wyroby z drewna?

Wyroby drewniane są z reguły uszkadzane przez chrząszcze z rodziny kołatków, które nie mają wiele wspólnego z kornikami. To jaki gatunek szkodnika zaatakował drewno w naszym domu można rozpoznać m.in. po wyglądzie i zawartości żerowisk czy kształcie otworów wylotowych. Najpopularniejsze szkodniki drewna to m.in. spuszczel pospolity czy kołatek domowy.