Czy spuszczel pospolity jest groźny dla człowieka? Czy spuszczel gryzie?

Spuszczel pospolity często oznacza problemy, a są one związane głównie z drewnem. Czym dokładnie on jest? Czy spuszczel pospolity jest groźny dla człowieka? Odpowiedzi na podane pytania znajdują się w dalszej części tekstu.

Czym jest spuszczel pospolity?

Spuszczel pospolity jest jednym z najgroźniejszych i najczęściej spotykanych szkodników drewna, jeśli chodzi o gatunki występujące w Polsce. Można go również zaobserwować w Europie, Ameryce Północnej czy Azji. Spuszczel pospolity, znany także jako spuszczel domowy, gdyż bardzo często występuje on również w domu, jest gatunkiem chrząszcza, który należy do rodziny kózkowatych (Cerambycidae). Bardzo chętnie zasiedla się on w drewnie konstrukcyjnym więźby dachowej. Jego ulubiony rodzaj drewna to taki, liczący od 1 do 8 lat, ale ów szkodnik potrafi się zagnieździć nawet w drewnie liczącym sobie 200 lat. Spuszczel całkowity jest bardzo trudny do wykrycia, a do tego jego żerowanie jest intensywne. Wszystko to sprawia, że ów szkodnik jest w stanie wyrządzić wiele szkód dla drewna, a w niektórych przypadkach doprowadzić nawet do jego całkowitego zniszczenia. Oznakami obecności spuszczela pospolitego są porobione w drewnie otwory, a także wysypująca się mączka drzewna. Na szczęście są profesjonalne metody takie jak fumigacja czy impregnacja xilix gel, które pozwalają pozbyć się z domu niechcianego intruza.

Czy spuszczel pospolity jest groźny dla człowieka? Czy ów szkodnik gryzie?

Spuszczel pospolity nie jest w stanie w bezpośredni sposób zagrozić życiu i zdrowiu człowieka, dlatego można jednoznacznie stwierdzić, że nie jest on dla niego groźny. Warto również wspomnieć, że spuszczel pospolity nie ugryzie człowieka.