Jakie są inne szkodniki drewna poza spuszczelem pospolitym?

Drewno pełni niezwykle ważną rolę w życiu owadów pasożytniczych. Szkodniki atakujące drewnniane meble i konstrukcje znajdujące się w domach i ogrodach to gatunki leśne, dla których drzewo stanowi podstawowe miejsce schronienia i główne pożywienie. Ksylofagi, bo tak brzmi poprawna nazwa szkodników drewna, to społeczny problem, któy spędza sen z powiek milionom ludzi na całym świecie. Najczęściej występującym i jednocześnie najgroźniejszym szkodnikiem drewna jest spuszczel pospolity (łac. Hylotrupes bajulus) nazywany też spuszczelem domowym. Ale to nie jedyne zagrożenie! Sprawdź, na jakie szkodniki drewna trzeba szczególnie uważać.

Szkodniki drewna w Polsce

Ze względu uwarunkowania mikroklimatyczne oraz upodobania bytowe, owady niszczące drewno w Polsce dzielimy na 3 grupy:

  • owady, które niszczą drewno powietrznosuche (np. spuszczel pospolity, kołatek domowy, wyschlik grzebykorożny),
  • owady, które niszczą wilgotne drewno zawilgocone i częściowo rozłożone już przez grzyby (np. próchnik, tykotek pstry, krokwiowiec piłkorożny, palotocz mostowy, kołatek uparty oraz miedziak sosnowiec),
  • owady, które niszczą konstrukcje z drewna zasiedlone jeszcze na etapie surowca (wykarczak sosnowiec oraz szczapówka bruzdkowa).

Kołatek domowy

Owad ten jest drugim obok spuszczela pospolitego najgroźniejszym szkodnikiem drewna. Żywi się kilkoma rodzajami drewna, w tym liściastego i iglastego. Żeruje zarówno na drewnianych przedmiotach, jak i na konstrukcjach budowlanych. Podobnie jak spuszczel domowy, opanowuje drewniany materiał na wiele pokoleń, prowadząc w efekcie do zupełnego zniszczenia.

Korniki

Wbrew powszechnie panującej opinii korniki nie zasiedlają wyrobów z drewna. Nie znajdziemy ich zatem w meblach, futrynach czy ramach obrazów, które najczęściej zasiedlają chrząszcze z rodziny kołatków. Korniki preferują natomiast złamane lub przewrócone drzewa oraz te, które z różnych przyczyn są osłabione.